Prostori prijaznejši za bivanje
Datum objave: 22.01.18
S primerno notranjo opremo lahko postanejo prostori prijaznejši za bivanje. Vseeno pa morajo biti opremljeni funkcionalno, predvsem v majhnih stanovanjih.
Dejstvo je, da s pametno razporeditvijo notranje opreme prostor lahko naredimo bivanju prijaznejši, še posebej v primerih, ko imamo opravka z manjšimi prostori oziroma stanovanji, kjer je vsak kvadratni meter, ki ga pridobimo na račun dobrega načrtovanja notranje opreme, še kako dragocen.
Kuhinja
Ne glede na to, kako velika je vaša kuhinja, je dobro poskrbeti za takšno razporeditev kuhinjske opreme, da vam bodo kuhanje in ostala kuhinjska opravila predstavljala užitek, ne pa nujnega zla.
- Razporeditev kuhinjskih elementov naj bo takšna, da bomo pri njihovi uporabi opravili čim manj poti.
- Če boste kuhinjo opremili tudi s pomivalnim strojem, ga postavite zraven kuhinjskega korita, da bo zlaganje posode enostavnejše.
- Za odvajanje slabega zraka namestite odvodno cev in napo. Izbirate lahko med odzračevalnimi (prestreže paro in odvede vonjave na prosto skozi zračnik) in obtočnimi napami (vsrkava zrak skozi ogleni filter, kjer odstrani vse vonjave in paro ter prečiščen zrak vrne nazaj v prostor; slednja je dobra alternativa, če ni možnosti namestitve odvodne cevi, ogleni filter pa je potrebno zamenjati enkrat do dvakrat letno).
- Pri nakupu gospodinjskih aparatov bodite pozorni na energijske razrede.
- V manjših stanovanjih naj bo jedilni kot v mirnejšem in manj prometnem delu stanovanja, pazite pa tudi, da ni v bližini kopalnice zaradi prehajanja zraka.
Dnevna soba
Dnevna soba je tisti prostor, kjer verjetno preživimo največ svojega časa, zato je še toliko pomembneje, da se v njej dobro počutimo.
- Dnevna soba naj bo zasnovana z idejo, da povezuje vse ostale prostore v stanovanju ali hiši. Ker gre za družabni prostor, kjer bomo sprejemali tudi obiske, je glavna tendenca ta, da naj bo dnevna soba čim prostornejša. To pomeni, da četudi nimamo velike dnevne sobe, jo opremimo nekoliko bolj minimalistično, da bo v njej čim več prostora.
- Poslovimo se od velikih masivnih omar, ki so nam zasegale celo steno. Namesto tega si raje omislimo sklop visečih omaric, nizke televizijske elemente in dodatno vitrino ali komodo, ki bo povezovala dnevni prostor z jedilnico.
- Sedežna garnitura naj bo modernih oblik in potisnjena ob steno, tudi klubska mizica naj bo nizka, kar bo prispevalo k optično večji dimenziji prostora.
- Pohištveni elementi naj bodo odprti, odločimo se lahko za različne vrste polic, kar prispeva k večji pestrosti v prostoru. Odprti elementi imajo lahko tudi funkcijo predelne stene, ki povezuje dnevni prostor npr. s kuhinjo.
Spalnica
Gre za najintimnejši prostor v našem domovanju, zato naj bo notranja oprema udobna in razkošna, a hkrati nevsiljiva.
- Najnovejši trendi notranjega opremljanja spalnic gredo v smeri elegance in lahkotnosti, pohištvo je zasnovano tako, da prostora ne obteži, temveč mu daje lahkotno nevtralen pridih.
- Garderobno omaro postavite v kot, tako da zasede čim manj prostora. Za odpiranje omare raje kot klasična uporabite drsna vrata. Lahko se odločite tudi za vgradno garderobno omaro.
- Najpomembnejši element je postelja. Privoščite si dovolj veliko posteljo in raje privarčujte prostor pri drugih elementih, kot so predalniki ali nočne omarice.
Kopalnica
Tudi to je prostor, kjer hote ali nehote preživimo kar nekaj svojega časa. Zaradi omejenega prostora je glavna naloga pri opremljanju kopalnice visoka stopnja funkcionalnosti prostora.
- Poskrbite, da bo v kopalnici dovolj omaric in polic za odlaganje in shranjevanje različnih predmetov.
- Priporočljivo je izbrati pohištvo, dvignjeno od tal. Na ta način lažje čistimo tla, vlagi pa onemogočimo, da bi poškodovala naše pohištvo.
- Umivalnik naj ima dovolj velike robove, da bomo lahko tja spotoma odlagali predmete.
- Držala za brisače postavimo na tak način, da jih med umivanjem ne bomo zmočili.
- Najbolj primeren način gretja v kopalnicah je talno gretje.
Če imamo zelo majhno stanovanje …
V primeru, da živimo v garsonjeri ali manjšem stanovanju, moramo biti pri notranjem opremljanju še posebej pozorni in uporabiti tudi kakšno zvijačo.
- Uporabimo vgradne omare. Če se odločimo za klasično omaro, naj ima drsna vrata, ker v nasprotnem primeru izgubljamo globino prostora. Dober trik je, če imamo na vratih omare ogledalo, kar prispeva k vtisu večje prostornosti.
- Zložljiva sedežna garnitura naj bo tudi v funkciji postelje in obratno.
- Stene pobarvajmo v svetle barve, da povečamo občutek svetlobe v prostoru, v kuhinjskem kotu se lahko odločimo npr. za oranžno barvo.
- Naredimo si montažne police, omarica, na kateri je televizor, naj ima predale.